Jak działa klimatyzacja?

Kacper Krasucki • 30 listopada 2023

Współczesny układ klimatyzacji zastosowany w domach i mieszkaniach wykorzystuje budowę klimatyzacji w formie split lub multi-split. Zasada działania klimatyzacji split opiera się na wykorzystaniu jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej połączonych ze sobą systemem elektrycznym i orurowania, które umożliwia przepływ czynnika chłodniczego odpowiedzialnego za chłodzenia lub grzanie pomieszczenia. Klimatyzacja multi-split ma bardziej skomplikowaną budowę wynikającą z konieczności podłączenia do jednej jednostki zewnętrznej od 2 do 5 jednostek wewnętrznych. 


Przejdźmy do krótkiego omówienia poszczególnych elementów systemu.


Jednostka zewnętrzna, znana również jako skraplacz, wyposażona jest w sprężarkę, zawór rozprężny i wentylator powietrza. To właśnie w agregacie dochodzi do sprężenia czynnika chłodniczego, a oddane przez niego ciepło zostaje przekazane za pomocą wentylatora na zewnątrz systemu. 


Jednostka wewnętrzna wyposażona jest w parownik i wentylator, który odpowiedzialny jest za dystrybucję chłodnego (lub ciepłego — w zależności od trybu pracy) powietrza w pomieszczeniu. Klimatyzator wewnętrzny jest odpowiedzialny także za odbiór powietrza ciepłego, które przejmuje jednostka zewnętrzna.


Miedziane rury łączą agregat z klimatyzatorem wewnętrznym. W nich krąży czynnik chłodniczy odpowiedzialny za przenoszenie ciepła z pomieszczenia na zewnątrz budynku.


Czynnik chłodniczy, znany także jako czynnik roboczy, jest niezbędny w układzie klimatyzacji. Odpowiada za zmianę temperatury w pomieszczeniu. 


Jak działa klimatyzacja, czyli jak klimatyzacja chłodzi

Z pewnością, wiele osób zastanawia się, jak działa klimatyzacja. Schemat klimatyzacji uwzględnia wszystkie elementy, które są połączone ze sobą. Kluczową rolę w systemie pełni czynnik chłodniczy. To on odpowiada za to, aby temperatura pomieszczenia uległa zmianie. Sprężarka kompresuje czynnik roboczy do stanu ciekłego i zimnego. Ciekły czynnik miedzianymi rurami transportowany jest do jednostki wewnętrznej, gdzie następuje jego rozprężenie skutkujące oddaniem chłodu. Za proces ten odpowiedzialny jest zawór rozprężny. Po rozprężeniu czynnik chłodniczy pobiera z parownika ciepło z powietrza zawartego w pomieszczeniu. Następnie czynnik roboczy systemem rur powraca do skraplacza, gdzie ponownie następuje jego sprężenie i ochłodzenie. Na tym etapie procesu parownik oddaje ciepło na zewnątrz agregatu. W ten sposób cykl pracy stale się powtarza. 



Zarezerwuj usługę już dziś

Share by: