Zgodnie regulacjami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, budynek i pomieszczenia powinny mieć zapewnioną wentylację lub klimatyzację, stosownie do ich przeznaczenia.
Klimatyzację należy stosować w pomieszczeniach, w których ze względów użytkowych, higienicznych, zdrowotnych lub technologicznych konieczne jest utrzymywanie odpowiednich parametrów powietrza wewnętrznego określonych w przepisach odrębnych i w Polskiej Normie dotyczącej parametrów obliczeniowych powietrza wewnętrznego.
Instalacje klimatyzacji powinny być zaopatrzone w urządzenia, które automatycznie regulują temperaturę oddzielnie w poszczególnych pomieszczeniach.
Wyrzutnie powietrza w instalacjach klimatyzacji powinny być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru oraz być zlokalizowane w miejscach umożliwiających odprowadzenie wywiewanego powietrza bez powodowania zagrożenia zdrowia użytkowników budynku i ludzi w jego otoczeniu oraz wywierania szkodliwego wpływu na budynek.
W tym miejscu pisaliśmy jak ochłodzić mieszkanie.
Jeżeli montaż urządzenia naruszyłby elewację budynku, zgoda zwykle nie jest udzielana. Nie powinno z kolei być problemu z ustawieniem klimatyzatora na balkonie, chociaż i tu obowiązują zwykle różne obostrzenia związane m.in. z obowiązkiem nieprzekraczania określonego poziomu hałasu.
Przepisy dotyczące klimatyzacji w bloku, jeżeli zostały uchwalone przez spółdzielnię mieszkaniową lub wspólnotę mieszkaniową, powinny poruszać także temat skroplin, czyli wody, która może zbierać się podczas pracy klimatyzacji. Właściciel musi zatem zadbać, aby spływający płyn nie zalewał sąsiadów z dołu i nie brudził elewacji.
Po otrzymaniu pozwoleniem na montaż klimatyzacji na balkonie można przejść do wykonania prac instalacyjnych — najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonej firmy instalacyjnej, która po skończonych pracach wyda stosowną dokumentację, co jest warunkiem koniecznym do zachowania warunków gwarancji na urządzenie.
W przypadku braku zgody na klimatyzację najlepiej zacząć od rozmowy – czasem wystarczy przedstawić inne argumenty lub lepiej je zaprezentować, żeby opór zniknął. Jeśli to nie pomoże, od decyzji można się odwołać na zasadach określonych w Prawie spółdzielczym (art. 32) oraz statucie spółdzielni mieszkaniowej.
W świetle art. 32 ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze, statut może stanowić, że w określonych w nim sprawach między członkiem a spółdzielnią, członkowi przysługuje prawo odwołania się od uchwały organu spółdzielni do innego wskazanego w statucie organu spółdzielni w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym.
Postanowienia statutu o postępowaniu wewnątrzspółdzielczym nie mogą przy tym ograniczać dochodzenia przez członków ich praw na drodze sądowej. Terminy do wnoszenia i rozpatrywania odwołań są określane na poziomie spółdzielczym, ale w granicach zakreślonych powszechnie obowiązującym prawem.
Co ważne, na podstawie art. 32 § 1 ustawy – Prawo spółdzielcze, skorzystanie z postępowania wewnątrzspółdzielczego nie wyłącza możliwości zaskarżenia uchwały do sądu. Nie ma tzw. czasowej niedopuszczalności drogi sądowej w tym zakresie. Pociąga to za sobą luz decyzyjny w kwestii wniesienia skargi do sądu powszechnego.
Nie trzeba czekać do zakończenia postępowania wewnątrzspółdzielczego z wniesieniem skargi do sądu powszechnego. W wypadku zaskarżenia przez członka uchwały w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym i sądowym, postępowanie wewnątrzspółdzielcze ulega umorzeniu.
Natomiast jeśli członek spółdzielni wniesie odwołanie w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym, zawieszeniu ulegnie bieg przedawnienia do dnia zakończenia tego postępowania, jednakże przez okres nie dłuższy niż rok od dnia, w którym organ odwoławczy powinien rozpatrzyć odwołanie.
Oznacza to, że przepisy Prawa spółdzielczego nadają postępowaniu wewnątrzspółdzielczemu charakter w pełni fakultatywny – skierowanie odwołania od uchwały organu spółdzielni do innego wskazanego w statucie organu spółdzielni uzależnione jest tylko od woli członka spółdzielni, a wyczerpanie postępowania wewnątrzspółdzielczego nie jest warunkiem wystąpienia na drogę sądową.
Możliwe jest, że występując z wnioskiem o wyrażenie zgody na montaż klimatyzacji, właściciel mieszkania zostanie poproszony o przedłożenie pisemnych zgód sąsiadów. Dlaczego?
Działająca klimatyzacja generuje szum, który może być uciążliwy dla innych lokatorów budynku – zwłaszcza latem, gdy okna w ich mieszkaniach są często otwarte.
Parametry związane z montażem klimatyzacji określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Zgodnie z treścią § 152 ww. rozporządzenia, czerpnie powietrza w instalacjach wentylacji i klimatyzacji powinny być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru oraz być zlokalizowane w sposób umożliwiający pobieranie w danych warunkach jak najczystszego i, w okresie letnim, najchłodniejszego powietrza. Czerpni powietrza nie należy lokalizować w miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo napływu powietrza wywiewanego z wyrzutni oraz powietrza z rozpyloną wodą pochodzącą z chłodni kominowej lub innych podobnych urządzeń.
Czerpnie powietrza sytuowane na poziomie terenu lub na ścianie dwóch najniższych kondygnacji nadziemnych budynku powinny znajdować się w odległości co najmniej 8 m w rzucie poziomym od ulic i parkingów powyżej 20 stanowisk postojowych, miejsc gromadzenia odpadów stałych, wywiewek kanalizacyjnych oraz innych źródeł zanieczyszczenia powietrza.
Odległość dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni od poziomu terenu powinna wynosić co najmniej 2 m.
Dopuszcza się sytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku, pod warunkiem że:
Wszelkie prawa zastrzeżone | Perfectclima